EN

Kültür-Sanat Yazarlığı Atölyesi

British Council, Mixer işbirliği ile görsel sanatlara odaklanan yazarlar için Kültür ve Sanat Yazarlığı Atölyesi düzenliyor!

Mixer'in katkılarıyla hazırlanan bu atölye; Türkiye'deki sanat yazarlarına, mesleki becerilerini geliştirmelerinde ve görsel sanatlarla ilgili çalışmalarını daha çok sayıda yerel ve uluslararası izleyiciye ulaştırmaları konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Atölye; The White Review, art-agenda ve documenta 14'ün editörü, Londralı sanat eleştirmeni Ben Eastham'ın liderliğinde gerçekleşecek. Her bir katılımcıyla bireysel olarak ilgilenerek rehberlik edecek olan Eastham, katılımcıların yazdıkları yazıların düzenlemesini yapacak ve katılımcılara geri bildirimde bulunacak.

Katılımcıların Türkiye'de ikamet ediyor olması ve çevrimiçi ve/veya çevrimdışı platformlarda yayınlanmış en az üç makale kaleme almış olması gerekiyor.

Açık çağrı başvuruları için son tarih 10 Ağustos 2017.

ÇAĞDAŞ SANAT HAKKINDA NASIL YAZI YAZILIR? 

Performanstan dansa, danstan deneysel müziğe kadar her alanı kapsayan çağdaş sanatlar üzerine eleştiri yazılarının hem uzman seviyesinde hem de okunabilir olması nasıl sağlanabilir? 

Bu uygulamaya dayalı yoğun program, günümüz sanatı hakkında yazmak için gerekli becerileri geliştirmeye odaklandı. Kurs; dersler, atölyeler, yazma egzersizleri ve grup tartışmaları gibi farklı seanslardan oluştu. Kurs liderinin de katıldığı gezilerde katılımcılar, İstanbul Bienali de dahil olmak üzere çeşitli sergileri ziyaret etti, inceleme yazıları yazdı, odaklı atölye çalışmasında sonuçları tartıştı ve yazma, eleştirme ve metin düzenleme becerilerini geliştirmek için gerekli araçları öğrendiler. Yer almak istedikleri yayın organı ve ulaşmak istedikleri okuyucu kitlesi göz önünde bulundurularak katılımcılara farklı eleştirel yazım türleri de tanıtıldı. 

Atölye; The White Review, art-agenda ve documenta 14'ün editörü, Londralı sanat eleştirmeni Ben Eastham'ın liderliğinde gerçekleşti. Her bir katılımcıyla bireysel olarak ilgilenerek rehberlik eden Eastham, katılımcıların yazdıkları yazıların düzenlemesini yaptı ve katılımcılara geri bildirimde bulunuldu.

Başvuru koşulları için ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.