Kapak_ugulama.jpg

Kitabın online versiyonunu görüntülemek ve indirmek için tıklayın.

Please click to view and download the online version of this book.

Çağdaş Sanat Eleştirilebilir mi? 4 Sergi 18 Deneme

Mixer’in kariyerinin başındaki sanat yazarlarını desteklemeyi amaçlayan uzun soluklu projesi ArtWriting Turkey (AWT)’nin ilk yayını 5 Şubat 2015, Perşembe akşamı sanat dünyasına merhaba dedi. “Çağdaş Sanat Eleştirilebilir Mi? 4 Sergi, 18 Deneme” isimli yayının lansmanı ile Mixer, tempolu bir koşunun ilk parkurunu tamamlamış bulunuyor.

2013 yılının Kasım ayında başlayıp belirli aralıklarla devam eden söyleşi ve atölyelerle Mixer, sanat yazımıyla başlangıç düzeyinde ya da ileri düzeyde ilgilenen kişileri bir araya getirme misyonunu gerçekleştirerek, 2 yıldan kısa bir sürede katılımcıların sanat yazımı pratiklerinin geliştirilmesini ve farklı perspektiflerle buluşmalarını sağlayan bir platform haline geldi.

Bu misyon ışığında odağını biraz daha genişleten Mixer’in ARTER, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Mixer ve SALT Beyoğlu gibi çeşitli sanat kurumlarında 2014’ün son çeyreğinde düzenlenmiş olan Göçebe Bakış, Çok Sesli, The Built Environment ve Yazlık: Şehirlinin Kolonisi sergileri hakkında yazılmış 18 değerlendirmeyi içeren bu yayınını hazırlamak için, genç sanat yazarları Ekim 2014’te sanat yazımı ve eleştirisinin usta isimlerinden küratör Fırat Arapoğlu, küratör Çelenk Bafra, editör İlkay Baliç ve sanat tarihçi Osman Erden ile bir araya geldi. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen katılımcıların küçük gruplara ayrılarak bu değerli isimlerle birlikte gezip tartıştıkları sergiler hakkında yazdıkları bu yazılar, Türkiye’de sanat yazımının güncel durumuna ışık tutmayı hedefleyen bu değerli kaynakta derlendi.

Türkiye ve dünyadaki sanat kurumları ve kütüphanelerinin de arşivine girmesi ve Türkiye’de sanat yazımının geleceği için bir kaynak olması hedeflenen bu yayınla Mixer, sürekli bir gelişim gösteren sanat yazımı konusunda somut bir üretim ortaya koymuş oluyor. Mixer’in ArtWriting Turkey Projesi, önümüzdeki dönemlerde de diğer sanat kurumlarıyla iş birliği içerisinde devam edecek.

--

The first publication of Mixer’s long-running project “ArtWriting Turkey” (AWT) said hello to the art world on February 5th, 2015. The project aims to support potential art writers aiming to have an art writing career. With this publication called “Can Contemporary Art Be Criticized? 4 Exhibitions, 18 Essays” Mixer completed the first racetrack of this paced run.

Started in November 2013 with seminars and workshops, just within two years, Mixer achieved its mission to gather art writers from beginning to advanced levels and helped them to improve their skills and explore new perspectives.

Under the light of this mission, Mixer expanded its scope and included ARTER, The Istanbul Museum of Modern Art and SALT Beyoğlu, and the participants got together with art writer and curator Fırat Arapoğlu, curator Çelenk Bafra, editor İlkay Baliç and art historian Osman Erden on October 2014, to read, criticize and write about The Roving Eye, The Plurivocality and Summer House: Claiming the Coast exhibitions of these art institutions in addition to Mixer’s Lower East Side in Istanbul, The Built Environment exhibition. This publication composed of these essays written by participating young art writers coming from all around Turkey, aims to shed light on the current situation of art writing in Turkey.

Mixer’s ArtWriting Project will continue by collabrating with other art institutions in the future.