Sergi Turları

Tarih: 12 Ekim 2014, Pazar, 12:00-14:30, Mixer

Mixer olarak, ArtWriting Turkey projemizin 2013 Eylül ve 2014 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen ilk iki adımında Türkiye’de sanat yazımı ve eleştirisi ile ilgilenen kişilerin bir araya gelip birbirlerinin tecrübelerinden faydalanacakları bir platform oluşturmuştuk.

Projenin üçüncü adımında, sanat yazımıyla ilgilenen, bu konuda kendini geliştirmek isteyen genç katılımcılara yönelik kapsamlı bir etkinlik planladık. 12 Ekim 2014, Pazar günü saat 12:00’de, sanat yazılarının temelini oluşturan sergi okuma ve eleştirisi üzerine, konunun profesyonelleriyle birlikte, dört küçük grup halinde gerçekleştirilecek derinlemesine bir pratik için Mixer’de bir araya geldik.

Türkiye’nin her şehrinden katılıma açık olan bu etkinlikte, farklı sanat kurumlarındaki sergilerin okunması sırasında üzerinde durulması gereken noktalar irdelendi. Katılımcıların, bu alanda çalışan uzmanlar eşliğinde gezecekleri sergiler hakkında yazacakları eleştiri yazıları, Türkiye’de sanat yazımının güncel durumuna ışık tutmayı hedefleyen bir kaynakta derlendi. Bu kaynağa, 'Yayınlar' sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Program

12:00 Mixer’de buluşma, tanışma ve gruplara ayrılma

12:30-14:30  Sergi Ziyaretleri

İSTANBUL MODERN – Çok Sesli 

İstanbul Modern Küratörü Çelenk Bafra ile

ARTER – Göçebe Bakış

Editör, ARTER – sanat için alan. İlkay Baliç ile

SALT, Beyoğlu – Yazlık: Şehirlinin Kolonisi 

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Başkanı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Osman Erden ile

MIXER – The Built Environment, Lower East Side Istanbul’da

Sanat tarihçi, eleştirmen, küratör, Kemerburgaz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Fırat Arapoğlu ile