artwriting tanıtım4.jpg

Sanatsal üretimin önemli bir parçası olan sanat yazımı ve eleştirisi konusunda Kasım 2013’ten itibaren ArtWriting Turkey Projesi’ni yürüten Mixer, kariyerinin başındaki sanat yazarlarını konunun profesyonelleriyle bir araya getirmekte ve düzenlenen atölye, sergi turu, konuşma gibi etkinlikler sonucu üretilen sanat yazılarını düzenli olarak yayınlamaktadır. Bu çalışmalarıyla Mixer hem Türkiye’de sanat yazımının güncel durumuna ışık tutmayı hem de arşiv niteliğinde yayınlara imza atmayı amaçlıyor. "Teşbihte Hata Olmaz" sergisi kapsamında düzenlenen atölyeler sonunda ortaya çıkan son yayın “Sanat Yazıları” online olarak yayında.

Atölye, iki oturum şeklinde düzenlenmiş ve atölyede katılımcılarla standart sergi eleştirileri dışında tek eser yorumlama, edebiyat başta olmak üzere farklı sanat dallarıyla ilişki kurma gibi alternatif yaklaşımların olasılıkları tanıtılmıştır. Bunun üzerine 22-29 Mart 2018 tarihlerinde Kültigin Kağan Akbulut rehberliğinde, sergi sanatçıları Leyla Emadi, Bengisu Bayrak ve EMIRHAKIN'ın katılımıyla yürütülen atölyeler sonucunda ortaya çıkan kitap, “Teşbihte Hata Olmaz” sergisi üzerinden, farklı disiplinlerden gelen 11 katılımcının yazılarından oluşturulmuştur.

Seçilen yazarlar; Buse Çak, Melike Çömlek, Didem Ermiş, İlknur Eroldu, Merve Güven, Hatimed Miral, Başak Özkeskin, Eda Öztürk, Serkan Parlak, Ezgi Sönez, Eda Soylu’nun makaleleri kitap haline getirildi. Kitabın online versiyonunu görüntülemek ve indirmek için tıklayın.